Umowa kupna-sprzedaży jest tak naprawdę jedynym dokumentem, który potwierdza własność danego auta. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo jak działa umowa kupna sprzedaży samochodu i jak należy ją spisać, aby nie odrzucił jej żaden urzędnik. 

Forma umowy kupna-sprzedaży

W pierwszej kolejności warto dokładnie podkreślić, że kodeks cywilny nie reguluje formy, w której powinna być zawarta umowa kupna-sprzedaży samochodu. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że umowa może być zawarta nawet ustnie. Aby uniknąć ewentualnych sporów pomiędzy poszczególnymi stronami warto podpisać umowę w formie pisemnej. Dokument w formie pisemnej jest bardzo pomocy przede wszystkim wtedy, gdy kupujący prowadzi działalność gospodarczą i samochód wykorzystywany będzie w pracy. 

Jakie informacje powinny znaleźć się na umowie?

Na umowie kupna-sprzedaży powinny znaleźć się nie tylko informacje na temat miejsca i daty zakupu auta. Pamiętać należy o tym, że jako kupujący nie warto zgodzić się na wpisanie daty wstecznej na umowie sprzedaży. Wynika to oczywiście z tego, że nigdy nie wiadomo do czego wykorzystywane było auto kilka dni wcześniej. Mało osób zdaje sobie sprawę także z tego, że ogromną rolę odgrywa w umowie zapisanie dokładnej godziny. Od momentu podpisania umowy automatycznie przestajemy być właścicielem danego auta. Problem polega na tym, że dzień trwa 24 godziny, dlatego też warto zapisać dokładną godzinę, aby uniknąć ewentualnych problemów. 

Szczegółowe informacje o stronach transakcji

W standardowej umowie kupna-sprzedaży należy wpisać podstawowe dane nie tylko właściciela pojazdu, ale również dane kupującego. Przy podpisaniu umowy warto sprawdzić dokumenty obu stron. Zawsze może się zdarzyć, że ktoś korzysta z fałszywych dokumentów. Jeżeli istnieje taka możliwość, to najlepiej porównać dowód osobisty na przykład z prawem jazdy. Aby uniknąć problemu umowę należy podpisywać wyłącznie z właścicielami auta. Osoby, które nie wiedzą jak działa umowa kupna sprzedaży samochodu dla bezpieczeństwa powinny zawrzeć także klauzulę o zastosowaniu Kodeksu cywilnego do faktów i okoliczności, których podpisywana umowa kupna-sprzedaży nie reguluje.