Stworzenie CV nie jest skomplikowane. Jednak ten dokument nie powinien być jedynie poprawny – powinien być profesjonalny i atrakcyjny, ponieważ tylko wtedy będzie mógł wyróżnić swojego właściciela na tle innych aplikantów. Oto 5 kroków do profesjonalnego CV!

1. Atrakcyjny szablon 

Chociaż CV można przygotować samodzielnie, to jednak dzisiaj największym powodzeniem cieszą się wzory CV, które można pobrać z internetu.

Gotowy do wypełnienia wzór CV pozwala na uzyskanie atrakcyjnie wyglądającego pisma bez wysiłku. Dzięki czytelnemu i estetycznemu formatowaniu, dokument od razu przyciąga uwagę. Stanowi to dodatkowy atut przemawiający za naszą kandydaturą. 

2. Selekcja informacji

Osoby posiadające bogate doświadczenie zawodowe powinny wyselekcjonować do swojego CV najważniejsze informacje. Należy wtedy dopasować je do potrzeb potencjalnego pracodawcy i stanowiska, na które wysyła się aplikację.

Warto pamiętać o tym, że firmy otrzymują często setki CV, więc osoby odpowiedzialne za rekrutację nie mają czasu na dokładne czytanie każdego z nich. Dzięki selekcji informacji można zwiększyć swoje szanse na pracę.

3. Wyróżnienie najważniejszych danych

Kluczowe informacje w curriculum vitae powinny być też zaznaczone, na przykład przez ich pogrubienie lub zastosowanie większego rozmiaru czcionki. Wtedy od razu przyciągają wzrok.

Inna propozycja to stworzenie na początku CV specjalnej sekcji, w której znajduje się podsumowanie najważniejszych dokonań zawodowych.

4. Eliminacja błędów

Do CV mogą wkraść się różne błędy, dlatego należy wyeliminować wszystkie z nich. Literówki, błędy ortograficzne, nieprofesjonalne zdjęcie, brak konkretnych dat czy brak klauzuli o przetwarzaniu danych osobowych – to jedne z najczęściej spotykanych potknięć w CV.

5. Właściwy format i nazwa pliku

Warto pamiętać o tym, że o profesjonalizmie CV decyduje także odpowiedni format oraz nazwa pliku.

Curriculum vitae w formie elektronicznej powinno być zapisane w formacie PDF. Warto też nadać mu czytelną nazwę, na przykład „CV imię i nazwisko.pdf” lub „CV imię i nazwisko nazwa firmy.pdf”.